Uchovnění psa

Co vlastně znamená uchovnění? Samotný fakt, že máte pejska s průkazem původu ještě neznamená, že od něj můžete odchovat štěňátka s průkazem původu. Průkaz původu by měl být totiž nejen dokladem ověřeného původu, ale i dokladem, že pes odpovídá standardu (= psaný ideál plemene). Každý chovatelský klub může mít různé podmínky pro uchovnění, různé podmínky platí i v různých zemích. Některé kluby v některých zemích nepožadují nic, než právě průkaz původu a minimální věk (např. v Belgii), jiné kluby požadují, aby pes prokázal, že odpovídá standardu po stránce exteriérové, povahové a požadují ještě nejrůznější zdravotní testy. Tím zajistí, že k další reprodukci jsou použita pouze zdravá zvířata odpovídající ideálu plemene.

To, že Váš pejsek vlastní průkaz původu tedy znamená, že má nejen prokázaný původ, ale že jeho rodiče odpovídají standardu po stránce exteriérové, mají vyhovující povahu a dobré zdraví. Znamená to také, že chov je kontrolován a zastřešen příslušným klubem, který má pravomoc v rámci svých řádů zasahovat do výběru chovných párů a má povinnost fyzicky (prostřednictvím klubového kontrolora) zkontrolovat každý vrh narozených štěňátek. To je asi nejdůležitější důvod proč si koupit pejska s průkazem původu.

A proč pejska uchovnit? Pokud chcete na Vaší fence odchovat štěňátka s průkazem původu, nebo chcete, aby se Váš pes stal tatínkem "papírových" štěňátek, pak asi není o čem diskutovat. Uchovnění potřebujete. Ale proč to dělat, když chov neplánujete? Třeba proto, že rozmyslet se můžete vždycky a jednou absolvované uchovnění platí po celý reprodukční věk psa a také proto, že pomáháte svému chovateli, potažmo i klubu, mít přehled o výsledku svého chovatelského snažení. Zdravotní testy doporučujeme udělat každopádně a to i když žádná štěňátka mít nechcete, můžete se dozvědět mnoho důležitého o zdravotním stavu Vašeho psa a podle toho mu přizpůsobit život, tak aby s Vámi prožil mnoho spokojených let.


 

Co potřebujete absolvovat, aby se stal Váš pejsek chovným jedincem...

- popisnou přehlídku
- povahový test
- vyšetření na dysplasii kyčelního kloubu s výsledkem maximálně 2/2
- dále Váš pes musí mít průkaz původu uznávaný FCI a minimální věk 18 měsíců
- není podstatné v jakém pořadí byly podmínky splněny


 

Popisná přehlídka

Je obdobou bonitace. Je přístupná pro psy a feny starší 12-ti měsíců. Horní věková hranice není omezena. Pes se měří na výšku a délku na dřevěné desce (pokud pes nestojí dostatečně rovně, nebo projevuje agresivitu, či nezvladatelnou bázlivost, je mu hodnocení odloženo), kontroluje se chrup, skus, tetovací číslo a u psů varlata. Pes se posuzuje jako na výstavě, ale k posouzení nastupují psi jednotlivě a posouzení je velice detailní. Posudek se zaznamenává do karty, společně s hodnocením povahy, tak jak se jevila v průběhu měření a posuzování a s hodnocením reakce na výstřel. Popisné přehlídky se konají obvykle 4x ročně.


 

Povahový test

Nový 100-bodový povahový test je od 1.1.2000 povinný pro chov. Od roku 2000 existuje již třetí verze tohoto povahového testu, je zde tendence stále jej upravovat směrem k náročnějším požadavkům na psa. Na povahový test může nastoupit každý pes starší 12-ti měsíců. Povahový test může pes 1x opakovat, i za účelem zlepšení výsledku. Povahový test se skládá z šesti povinných a dvou nepovinných cviků:

POVINNÉ CVIKY:

1. Měření psa na výšku a délku
2. Chování psa v kruhu během posuzování
3. Odolnost při střelbě
4. Průchod skupinkou osob + kontakt s cizí osobou
5. Rušivé vlivy ve skupince osob
6. Setkání s cizí osobou
7. Přivolání psa do čtverce
8. Vlohy pro aportování

 

max.10 bodů
max.10 bodů
max.20 bodů
max.15 bodů
max.15 bodů
max.10 bodů
max.10 bodů
max.10 bodů

NEPOVINNÉ CVIKY:
Netradiční aport
Obrana psovoda.
Tyto cviky jsou nepovinné.  Jejich provedení se zapisuje do formuláře o povahovém testu.


 

Vyšetření na dysplasii kyčelního kloubu (RTG DKK)

Tato zkratka znamená rentgenové vyšetření na dysplasii kyčelního kloubu. Dysplasie je dědičné onemocnění, u kterého zatím nebyl zjištěn přesný způsob dědění. Je do velké míry také ovlivněn prostředím, výživou a zátěží psa. Správné krmení psa (kvalitním krmivem a nepřekrmovat!), správné ustájení a nepřetěžování rostoucího psa minimalizují riziko prohloubení dysplasie. Snímkování je do chovu povinné od roku 1995. Provádí se po 12. měsíci stáří na certifikovaných klinikách, jejichž seznam Vám na vyžádání zašlu. Snímkování se provádí v celkovém zklidnění. Nenechávejte snímkovat feny v hárání nebo bezprostředně před či po říji - je nebezpečí zkreslení snímku.
Pro belgického ovčáka jsou přístupné do chovu jakékoliv výsledky až do 2/2 (tzn. negativní 0/0, přechodná 0/1, 1/0 nebo 1/1, lehká 1/2, 2/1 a 2/2).