Čím krmit?

Nejlepší stravou pro psy je kompletní vyrovnaná průmyslově vyráběná strava důvěryhodné firmy. Tato strava má předem známý, stále stejný obsah důležitých živin, což se u doma vyráběné stravy jen těžko podaří docílit. Kvalitní firmy mají několik druhů krmiva určených pro různé věkové kategorie.

Průmyslově vyráběná strava se většinou vyrábí v několika modifikacích: granule, konzervy, salámy, vyjímečně paštiky, apod. Nejchutnějšími bývají různé konzervy a salámy, které jsou ale cenově nejméně dostupné. Pozor ! Většina konzerv není určena k míchání s přílohami, protože přílohy jsou již zpracovány uvnitř konzervy. I když se Vám zdá, že v konzervě jsou kousky masa, je to většinou již kompletní strava. Čtěte vždy návod!

Pokud vybíráte značku krmiva, zaměřte se na údaje uvedené na obalu krmiva. Kromě procentuálního složení, které může být často zavádějící, je výrobce povinen na obale uvést také základní složky krmiva a to v sestupném pořadí podle množství užití. Dávejte důraz na to, aby vždy na prvním místě figurovaly suroviny jako jsou: maso, masová kaše, vedlejší masné produkty. Případně tento výčet může začínat masokostní moučkou, nikdy by však neměly být na prvním místě obilné šroty. Velmi nevhodnou složkou krmiva je sója nebo sójový šrot, kterého výrobci užívají jako laciného zdroje bílkovin, je však pro psy špatně stravitelný a působí jim střevní problémy. Krmivo by také nemělo obsahovat umělé konzervační a aromatizační látky!!!

Procentuální složení - důležité je zejména množství bílkovin, tuků, vápníku a fosforu, ale také množství vlákniny. Pro malá štěňátka by mělo suché krmivo obsahovat okolo 28% bílkovin, konzervovaná strava by pak měla mít okolo 8,5 - 10 %, obsah vápníku v suchém krmivu by měl být 1-1,5%. Ovšem ani extrémy druhým směrem nejsou dobré, rozhodně neplatí "čím víc tím líp". Překrmování bílkovinami či vápníkem má za důsledek těžké poruchy růstu. Granulované krmivo by mělo být baleno v prodyšných papírových pytlích s PE vložkou a skladováno v suchu a chladu.

Kromě kvalitního krmení je třeba také zajistit dostatek čisté vody k pití.

Jsme přesvědčeni - a výzkumy to dokládají, že průmyslově vyráběná kompletní strava je tou nejideálnější variantou výživy psa - poskytuje nejvyrovnanější a nejkvalitnější výživu, manipulace s ní je velmi snadná, neklade vysoké nároky na uskladnění a cenově je nyní zhruba na úrovni domácí stravy. Pokud však budete trvat na tzv. domácí stravě, tak zde naleznete potřebné podrobnosti:

Domácí strava by se měla skládat z těchto složek: MASO, PŘÍLOHA, ZELENINA. Jako maso je nejvhodnější drůbeží, hovězí, rybí, telecí, skopové. Málo vhodné je vepřové. Předžaludky (dršťky), srdce a v menším množství též játra jsou dobrými zdroji bílkovin a tuků. Maso z nejasných zdrojů a vnitřnosti podávejte VŽDY vařené. Přílohou může být vařená rýže, těstoviny, nebo třeba průmyslově vyráběné tzv. "těstoviny bez vaření". Nevhodnou přílohou jsou brambory nebo měkké pečivo, pro možné střevní komplikace. Ze zeleniny je nejlepší mrkev, salát, špenát, spařené kopřivy, z ovoce jablka, jahody, maliny, banán, pomeranč, apod. Zelenina a ovoce by neměly být nadýmavé. Maso by mělo tvořit polovinu až dvě třetiny krmné dávky. Občas byste měli přidat měkké chrupavky a nebo pár telecích kostí, trochu rybího masa, tvaroh, jogurt, vajíčko, apod. Je třeba dodávat vitamíny a minerály (zejména kalcium a fosfor), určení přesné dávky je velmi složité, závisí na složení krmné dávky.

Doporučené značky suchých krmiv (granulí):
PRO PLAN, NUTRAGOLD, CHICKEN SOUP, DIAMOND, ROYAL CANIN, ANF, ADVANCE FORMULA, NUTRAM, K-9 Selection, ACANA, EUKANUBA, TECHNICAL, BOSCH, ELITE, ARDEN GRANGE, PRO PAC, EAGLE PACK, ...

Doporučené značky konzerv:
PEDIGREE PAL, GRAND, PROPESKO, BONO...

Máte možnost krmit jiným krmivem? Zavolejte nebo napište, rádi Vám podáme reference na krmivo od nás či našich známých chovatelů!

Doporučené pamlsky:
Sušené uši, sušené býčí penisy, sušené dršťky, maso, šlachy, atd. Tyčky a kosti vyrobené z buvolí kůže nebo lisované z kousků kůže a obohacené vitamíny. Veškeré sušené produkty jsou velmi vhodné jako pamlsky, psi si s nimi dobře vyčistí zuby, jsou naprosto přirozené pro jejich trávicí trakt. Pro zabavení také velké stehenní telecí kosti. Štěně je není schopno pozřít, dlouho si s nimi ale vydrží hrát, trénovat si zubní svalstvo a okusovat chrupavku, která je zdrojem důležitých stavebních látek. Další pamlsky: psí suchary nebo krekry či leckerlata, masové tyčky jerkies, plátky Schmackos, atd.. Dětské piškoty jsou vhodné zejména jako odměny při výcviku a výchově - jejich výhodou je, že je pes rychle rozkouše a může se soustředit na další cvik.


Čím nekrmit ?

Naprosto nevhodné jsou kosti. Kosti se ke krmení nepoužívají!!!! Kosti je možno podávat jako pamlsek, ale nikoliv jako základ stravy. Podáváme-li jako pamlsek, pak jsou vhodné měkké chrupavky a kosti kuřecí a telecí. V žádném případě nesmí pes dostat kosti drůbeží (mimo kuřecích) a ze zvěřiny. Jejich dlouhé a ostré štěpiny by mohly poranit trávící trakt psa. Platí zde zásada, že méně je lépe. Kosti by se měly dávat opravdu jen občas. Přílišné množství kostí nejen že naplňuje žaludek psa a ten se pak dobře nenají normálního krmiva, ale může také způsobit ucpání konečníku, tzv. "kostní trus".

Další složkou krmiva, které by jste se měli vyvarovat je sója. Z vnitřností jsou nevhodné slezina a plíce pro vysoký projímavý účinek. Nevhodné pro krmení je také kravské mléko, protože štěňata již velmi brzo ztrácejí schopnost trávit laktózu, které je v kravském mléce velmi mnoho. Problémy jim také působí složka bílkovin v kravském mléce - kazein, k jejíž trávení nejsou štěňata ani dospělí psi uzpůsobeni. Z mléčných výrobků je možné bezpečně použít takové, které jsou upraveny kysáním nebo fermentací (jogurty, kysané smetany, tvarohy, sýry...)

Zásadně nekrmte levnými průmyslovými krmivy! Pamatujte, jestliže kilogram těchto granulí stojí 15-20 Kč, je víc než jasné, že k jejich výrobě nemohly být použity kvalitní suroviny!!! Velice důležité je to hlavně u štěňat!
Nevhodné jsou pamlsky typu cukr, buchty či koláče a další složky lidské stravy, které mohou způsobit u psa obezitu. Pozor na čokoládu a kakao - už v poměrně malém množství je pro psy jedovatá!
Snad nemusím ani připomínat, že kořeněná lidská strava není pro psa vhodná. Nekrmte proto kořeněnými zbytky!


Zvláštnosti v krmení

Poměrně mnoho psů trpí alergií na hovězí maso, která se projevuje střevními potížemi, kožními vyrážkami, nadměrným línáním a hubnutím. Naštěstí je na našem trhu k dispozici dostatek kvalitních krmiv vyráběných pouze z drůbežího nebo skopového masa, které má hypoalergení účinky.  Po nasazení těchto krmiv obtíže většinou do 3-5 týdnů zmizí.

Další zvláštností jsou březí feny. V první polovině březosti má být jejich krmná dávka stejná, ne-li o trochu menší, jako v období mimo březost. Od druhé poloviny je však třeba radikálně změnit krmení. Je třeba použít vysoce energické krmivo pro březí feny, krmnou dávku zvýšit a rozložit nejprve na dvě dávky denně, od 6.týdne březosti na tři dávky a od 7.-8. týdne březosti na čtyři dávky denně. Musíte brát v úvahu, že štěňátka spolu s plodovými obaly a plodovou vodou zabírají většinu břišní dutiny a feně se obtížně tráví. Veškerá strava podávaná březí nebo kojící feně musí být bezpodmínečně nezávadná a nesmí nadýmat !!!!!! Všechny střevní problémy se totiž ihned odrazí na štěňatech.

Pokud krmíte klasickou domácí stravou, pak musíte přídavky vápníku týden před porodem úplně vysadit, protože by mohly způsobit poporodní obrnu (eklampsii) fen. Při krmení průmyslově vyráběným krmivem vápník nepřidávejte!

Po porodu dáme feně jen silný drůbeží vývar, s trochou dětských piškotů nebo vařené rýže. Od druhého dne můžeme přidat kvalitní libové maso a zeleninu. Od třetího až čtvrtého dne je možno krmit granulemi. V době kojení je třeba fenu krmit 2-4 násobně vyššími dávkami, než na jaké byla zvyklá v době mimo reprodukci. Fena musí živit kromě sebe také malá štěňata a největší energetická spotřeba přichází zhruba okolo 14.-28. dne věku štěňat. Tomu je třeba přizpůsobit krmnou dávku a je třeba krmit 3x denně.

A když už jste nakrmili štěně i březí či kojící fenu, časem přijde i na seniora. Senioři, tj. psi bez větší fyzické zátěže od 6. roku stáří vyžadují stravu bohatší na vlákninu a s omezeným přísunem tuků. Méně tuků snižuje riziko obezity (a následných cévních onemocnění), zvýšené množství vlákniny napomáhá lepšímu trávení. Pro seniory existují speciální krmení - a každá renomovaná firma jej vyrábí.


Intervaly a způsob krmení

Intervaly krmení:

štěňata 3.-4. týden věku

3-4x denně
(v tomto věku jsou ještě přikrmovány matkou)

štěňata 5.-7. týden věku

4-5x denně
(v tomto věku jsou ještě přikrmovány matkou)

štěňata 8.-12. týden věku

4x denně

štěňata 4.-6. měsíc věku

3x denně

štěňata 6.-10. měsíc věku

2x denně

psi od 10.-12. měsíce věku věku

1x denně

březí fena

viz předchozí kapitola

Krmivo je nutné podávat vždy vlažné až teplé, nikdy horké, studené nebo dokonce zmražené. (V tom jsou opět ve výhodě granule - mají pokojovou teplotu). Od 7.-8. týdne věku by každý pes měl mít samostatnou misku. Nejlepší jsou nerezové misky, které se snadno udržují. Misku je třeba po každém krmení umýt - to je důležité zejména u štěňat.

Krmiva by měl dostat pes jen tolik, kolik pozře zhruba do deseti minut. Všechny zbytky je nutné odebrat, aby si pes nezvykl, že může jíst průběžně celý den.

Celkové množství krmiva orientačně určíme podle věkové a váhové kategorie psa - dle návodu na obalu krmiva. Tato dávka však není vždy směrodatná, někteří psi potřebují více, někteří méně. Přesnou dávku je třeba vysledovat podle fyzické kondice psa.


Důležité upozornění pro zdraví Vašeho psa!

Mladí psi, jejichž kostra se stále ještě bouřlivě vyvíjí (tj do 10.-12.měsíce věku) jsou mimořádně citliví na složení krmiva. Jakékoliv nedostatky, nebo častěji nadbytky živin, vitamínů a minerálií se nepříznivě projeví na zdraví psa.

V současné době dochází nejčastěji k překrmování bílkovinami a vápníkem. Majitelé často v dobré snaze poskytnout psovi co nejlepší stravu překrmují masem, nebo přidávají nadměrné množství vápníku. Často také příliš brzo přejdou na krmivo pro dospělé psy, čímž vlastně nutí mladého psa přijímat více krmiva (aby pokryl svou energetickou potřebu) a tím se předávkovává vápníkem. Důsledkem je pak větší náchylnost k onemocněním nezralého skeletu, zejména dysplasii kyčelního kloubu, dysplasii loketního kloubu a osteochondróze. Tato onemocnění jsou nevratná, neléčitelná a vyřazují Vašeho psa nejen z normálního života, ale v případě dysplasie kyčelního kloubu i z chovu !!!

Při krmení mladých psů dodržujte následující zásady:
- krmte pouze vyváženým krmivem určeným pro mladé a rostoucí psy velkých plemen
- k průmyslově vyráběným krmivům nepřidávejte žádné další přísady, vitamíny nebo vápník (pokud to např. z důvodu onemocnění nedoporučí Váš veterinář)
- krmivo nenechávejte celý den v misce, ale po cca 10 minutách odeberte
- dbejte na to, aby mladý pes nebyl obézní, správná kondice je tehdy, když jsou přes slabou podkožní vrstvu hmatná všechna žebra, přičemž poslední dvě žebra mohou být viditelná.
- až do období ukončení vývoje kostry nepřetěžujte Vašeho psa v tréninku, nenuťte ho skákat překážky, dlouhodobě běhat, atd.