DKK (HD)

neboli dysplasie kyčelního kloubu (Hips Dysplasy) je velmi frekventované onemocnění psů. U některých plemen jím trpí i drtivá většina populace. U belgických ovčáků tímto onemocněním trpí cca 30-35% psů, ovšem většina má jen přechodnou nebo mírnou dysplasii. Dysplasie má za následek horší funkci kyčelního kloubu, tedy následně u vyšších forem problémy s pohybem. Dysplasie kyčelního kloubu je nemoc z větší části dědičná, ale ovlivněná také způsobem výživy a zátěže štěněte (až do úplného ukončení vývinu kostry).

Rozlišuje se pět forem dysplasie:
RTG DKK 0 neboli také HD/A (podle mezinárodního hodnocení) znamená jedince úplně prostého dysplasie, klouby jsou pěkně vyvinuté, usazené v hlubokých a pravidelných jamkách. Norbergův úhel je 105° a nebo vyšší. RTG DKK 1 neboli HD/B znamená přechodný stupeň dysplasie – kdy není možné DKK vyvrátit ani potvrdit. Většinou se jedná o nepatrné změny úhlu nebo na kloubu RTG DKK 2 neboli HD/C znamená lehký stupeň dysplasie – lehké funkční změny na kloubu a nebo změny úhlu. RTG DKK 3 neboli HD/D je střední forma dysplasie. Jedná se o výraznější změny funkčnosti kloubu a výrazné odchylky od ideálního úhlu. Jedinci s dysplasií HD/D mohou vykazovat problémy s pohybem (bolestivost). RTG DKK 4 neboli HD/E je těžká forma dysplasie – velmi výrazné změny funkčnosti kloubu a velmi malý úhel. Jedinci s dysplasií HD/E mohou a většinou i vykazují problémy s pohybem. RTG DKK se udává jako číslo před lomítkem a za lomítkem (např. 2/1), kde první číslo znamená postižení levého kloubu a druhé postižení pravého kloubu. Mezinárodní hodnocení (HD/A, B, C, D, E) se stanovuje podle horšího kloubu.

Vyšetření DKK je povinné pro chov od roku 1995!

DLK (ED)

neboli dysplasie loketního kloubu (Elbows Dysplasy) je velmi frekventované onemocnění psů. Bohužel v našich končinách o něm skoro nikdo neví. To ovšem neznamená, že neexistuje. V zemích, kde je vyšetření běžné, např. v USA, Kanadě a severských Evropských státech byl konstatován u belgických ovčáků vyšší výskyt DLK než DKK. V České republice patříme spíš k exotům, na DLK nevyšetřuje skoro nikdo. DLK je podobné onemocnění jako DKK, jenže na loktech. Nezkoumá se úhel, pouze postižení, resp.artrotické změny. Důvody DLK jsou zřejmě podobné jako u DKK – z části dědičné zatížení, zčásti nevhodná výživa a vysoké zatížení rostoucího psa.

Rozlišují se 4 formy DLK:
DLK 0
– bez dysplasie
DLK 1 – mírná dysplasie
DLK 2 – střední dysplasie
DLK 3 - těžká dysplasie

Tak jako u DKK, i u DLK se zapisuje výsledek jako číslo / číslo, což vyjadřuje postižení levého a pravého loktu.

Vyšetření DLK není povinné do chovu ani pro výběrový chov!